Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie lasy: Ścieżka zdrowia dla zwierząt? Myśliwi w akcji

(red, dr)
Las na południe od Bytowa.
Las na południe od Bytowa. Internauta
Ambony jedna za drugą, tuż przy trasach zwierzyny w lesie sfotografował nasz czytelnik w pomorskich lasach na południe od Bytowa.

- Tak się zastanawiam, co myśliwi mieli na myśli stawiając rzędem ambony do polowań - pisze czytelnik gp24.pl. - Mi to przypomina słynne "ścieżki zdrowia", które w PRL organizowano dla zatrzymanych w demonstracjach. Tym razem zasadzono się, dosłownie, na zwierzynę. Pomijam całą tą militarną otoczkę - mundury, galowe, polowe, itd. Myśliwi tłumaczą, że regulują odstrzałami stan zwierzyny. Czy człowiek tak dalece zdewastował swoje środowisko przyrodnicze, że bez ludzkich regulatorów przyroda sobie nie poradzi, a zdegenerowane sarenki będą zabijały rysie i wilki, a nie pan czy pani w gustownym zielonym mundurku z piórkiem na kapeluszu? Ilość, stanowisk strzeleckich - ambona otwartych, zamkniętych i tzw. przysiadek rośnie zatrważająco. I tak nasze lasy zamieniają się w rzeźnię miejską. Dla dobra wszystkich oczywiście. Jesienią myśliwi znowu wystąpią w mediach jako miłośnicy przyrody, co to dziękują dzieciom za zbieranie żołędzi, buczyny i kasztanów, którymi będą tuczyć dzikie zwierzęta - dodaje internauta.

Zobacz także: Myśliwi z zimną krwią zabijali psy

W Polsce działa 49 zarządów okręgowych i 2542 koła łowieckie, które dzierżawią 4719 obwodów. Zainteresowanie łowiectwem w Polsce nie malej, a nawet rośnie. Polski Związek Łowiecki zrzesza obecnie 116 tysiące myśliwych, z czego ponad cztery tysiące wstąpiło do kół w ostatnim sezonie. Ja zapewniają, prócz strzelania do zwierzyny, również o nią dbają.

PZŁ na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny w ostatnim sezonie przeznaczyli prawie dziewięć milionów złotych. Elementem niezbędnym są również specjalnie wyszkolone psy. Myśliwi w kołach macierzystych posiadają 36 tys. ułożonych psów myśliwskich. Jak zostać myśliwym? Przede wszystkim trzeba złożyć wniosek o odbycie stażu. Po pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku, kandydat musi przebyć 12 miesięczny staż, na którym poznaje wszelkie aspekty łowiectwa, bierze czynny udział w działalności koła, budowie urządzeń łowieckich, dokarmianiu zwierzyny oraz uczestniczy w polowaniach jedynie w charakterze obserwatora lub naganiacza. Po szkoleniu, nadchodzi czas na egzamin, który składa się z trzech części.

Zobacz także: Akcja "Zerwijmy łańcuchy" w Słupsku (zdjęcia, wideo)

Najpierw trzeba przebrnąć przez egzamin pisemny składający się ze 130 pytań. Egzamin uznaję się za zdany w momencie uzyskania 80 proc. prawidłowych odpowiedzi. Następne podejście to egzamin ustny. Po części teoretycznej następuje sprawdzian strzelecki, który odbywa się na strzelnicy i obejmuje ocenę praktycznych umiejętności strzeleckich oraz znajomość zasad bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. Po zakończeniu wszystkich części egzaminu z wynikiem pozytywnym osoba ubiegająca się o przyjęcie do Zrzeszenia składa deklarację członkowską i wpłaca wpisowe. Po spełnieniu tych warunków osoba ubiegająca się o przyjęcie do zrzeszenia z dniem podjęcia uchwały przez właściwy zarząd okręgowy staje się członkiem Polskiego Związku Łowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza